środa, 11 września 2013

Wycieczka

Na początek zabieramy Was na wycieczkę do miejsca ciemnego, zimnego i zwykle niedostępnego dla zwiedzających. Zapraszamy do magazynów Biblioteki Elbląskiej, w których przechowywane są zbiory zabytkowe. Dla zapewnienia książkom odpowiedniej ochrony w magazynach panuje ciemność, a temperatura utrzymywana jest na poziomie 16-18 st. Celsjusza.


Książki przechowywane są w opakowaniach ochronnych wykonanych przez pracowników Biblioteki. Do przygotowania pudeł i obwolut wykorzystana została tektura bezkwasowa, tzn. taka, która w kontakcie z zabytkową książką nie powoduje jej przyspieszonego starzenia.Magazyny zaopatrzone są w nowoczesne regały kompaktowe.


Książki w obwolutach mają odsłonięte grzbiety, dzięki czemu zachowany jest charakter historycznego księgozbioru zgromadzonego na półkach bibliotecznych. Najcenniejsze oraz najbardziej zniszczone książki przechowywane są w pudłach ochronnych.


Obwoluty zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić wyciągnięcie książki z szeregu bez konieczności chwytania za grzbiet. Do wyciągania książki służy specjalna stopka.
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz