poniedziałek, 7 października 2013

Dawne widoki Elbląga

Dawne widoki miasta i jego zabudowań przedstawione na zabytkowych rycinach to coś dla miłośników i pasjonatów starego Elbląga. W zbiorach zabytkowych biblioteki znajdują się dość liczne przykłady grafik dotyczących Elbląga i regionu. Część z nich funkcjonuje jako pojedyncze odbitki graficzne, wiele z nich natomiast ukrytych jest między kartami druków stanowiąc ilustrację książkową. Przeglądając stare druki bardzo często natrafiamy na wspaniałe przykłady dawnej ilustracji, a kiedy jest ona związana z Elblągiem i na dodatek nie jest powszechnie znana cieszy tym bardziej.
Na początek pokażemy grafikę z XVIII - wiecznego druku, w której niezwykle rozbudowanym przedstawieniu pojawia się panorama ówczesnego Elbląga.

Fragment XVIII-wiecznej ryciny z widokiem Elbląga.

Widok całej grafiki.

Autorem ryciny jest Jan Fryderyk Endersch, rysownik, kartograf, mechanik, a także konstruktor, który większą część swojego życia spędził w Elblągu. Grafika przestawia oprócz panoramy Elbląga dwie sceny biblijne: niewolę babilońską Żydów (po lewej) wraz z alegorią ptaka uwięzionego w klatce oraz po prawej scenę z Apokalipsy św. Jana: Zmartwychwstanie i nagroda dla wybranych wraz z symbolem ptaka uwolnionego z klatki.

Rycina ta pojawia się w książce w formie frontispisu, czyli ozdobnej karty poprzedzającej kartę tytułową. Druk Elbingsches neuvermehrtes Gesangbuch...(sygn. Pol.8.II.7) został wydany w 1746 roku na życzenie Rady Miejskiej Elbląga i zawiera zbiór pieśni religijnych. Interesująca jest również oprawa książki wraz z pięknie zdobionymi krawędziami książki oraz ekslibris, który znajduje się na wyklejce.

 
Ekslibris anonimowego bibliofila.


 Strona tytułowa książki oraz zbliżenie złoconej i tłoczonej krawędzi.Przydatne linki
http://historia.bibliotekaelblaska.pl/opis-dokumentu/1698
http://dlibra.bibliotekaelblaska.pl/dlibra/docmetadata?id=1443 (tu można obejrzeć cały druk)Brak komentarzy :

Prześlij komentarz