czwartek, 31 października 2013

Zeszyty uczniów Gimnazjum Elbląskiego cz.1

W zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajduje się kolekcja 23 zeszytów uczniów Gimnazjum Elbląskiego. Dwa z nich to grube bruliony z zadaniami i notatkami, a pozostałe mają formę cienkich poszytów. Dziś prezentujemy dwa zeszyty prowadzone przez braci Heinricha i Petera Rempli.
Poniżej zeszyt do matematyki Heinricha Rempla z 1795, napisany w języku niemieckim, w zielonej oprawie pergaminowej (sygn. Rkps 47).A tu tabliczka mnożenia w kształcie domku :) 
 
 Zeszyt prowadzony był niezwykle starannie. Sentencje i reguły są pieczołowicie kaligrafowane i zdobione barwnymi ilustracjami. Interesujące są zadania, jakie wykonywali uczniowie w szkole pod koniec XVIII w.


 
 
 Wolne karty w zeszycie wykorzystane zostały po latach jako notatnik. Dorosły Heinrich zapisał tam m.in. informacje na temat systemów monetarnych państw europejskich, obowiązujących miar i wag, zapiski z przeprowadzonych przez niego transakcji handlowych na elbląskim targu.  Zeszyt zawiera również szczegółowy życiorys właściciela spisany ręcznie gotykiem.

A to zeszyt Petera Rempla z roku 1810 (sygn. Rkps 48).
 
Tabliczka mnożenia skopiowana od brata ;)

 
Młodszy brat Heinricha również pięknie ozdabiał swoje notatki, choć tu ornamenty są monochromatyczne. Niezapisane karty zeszytu zostały wykorzystane do  notatek osobistych (wspomnień i zapisków rachunkowych).
 

 

 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz