wtorek, 5 listopada 2013

Zeszyty uczniów Gimnazjum Elbląskiego cz.2

Dziś prezentujemy zeszyty uczniów Gimnazjum Elbląskiego z lat 1710-1734. Zeszyty zawierały ćwiczenia i wypracowania z łaciny, greki i języka niemieckiego, tłumaczenia tekstów, ćwiczenia rachunkowe i kaligraficzne. Jeden zeszyt mógł być wykorzystywany do różnego rodzaju ćwiczeń.


Poniżej zeszyt Krzysztofa Adama Nobisa z 1728 r., zawierający ćwiczenia gramatyczne z greki oraz wzory listów pisane w języku niemieckim i po łacinie (korespondencja między ojcem a synem przebywającym na studiach poza granicami kraju).


A to zeszyt trzynastolatka, Henryka Gottlieba Porcha, ucznia klasy trzeciej, zawierający ćwiczenia z łaciny- wzory listów łacińskich i ćwiczenia gramatyczne z greki.


Poniżej ćwiczenia z kaligraficzne wykonane ręką Jana Krzysztofa Melchiora, ucznia klasy czwartej. Zeszyt zawierał ponadto ćwiczenia z języka łacińskiego - tłumaczenia tekstów na język niemiecki, ćwiczenia rachunkowe .


A tu podobne ćwiczenia w wykonaniu Beniamina Schöpffela, również ucznia klasy czwartej.


Poniżej ćwiczenia z hebrajskiego w zeszycie szesnastoletniego Isaaca Calowa.Zeszyty oprawiane były samodzielnie przez uczniów w proste oprawy broszurowe wykonane z ozdobnych papierów zdobionych techniką marmurkowania lub technikami drukarskimi. Siedem zeszytów nie posiada oprawy. Poniżej zeszyt z okładką z papieru marmurkowego.


A tu przykłady filigranów z papierów użytych do przygotowania zeszytów.1 komentarz :

  1. Gratuluję wspaniałego pomysłu jakim było stworzenie tego bloga. Śledzę go z uwagą i z niecierpliwością wypatruję nowych artykułów : ).

    OdpowiedzUsuń