środa, 18 grudnia 2013

Podróż do krainy św. Mikołaja

Z okazji zbliżających się, Świąt proponujemy Wam podróż do krainy św. Mikołaja. Wycieczka do Laponii będzie zarazem podróżą w czasie. Naszym przewodnikiem będzie Johannes Schefferus, siedemnastowieczny humanista, profesor związany z Uniwersytetem w Uppsali. Prezentujemy jego dzieło Lappland,  Das ist: Neue und wahrhafftige Beschreibung von Lappland und dessen Einwohnern, wydane w 1675 roku we Frankfurcie nad Menem i Lipsku. (sygn. Ob.7.II.1119).Ciekawostką jest fakt, że szwedzkie tłumaczenie dzieła wydano dopiero w 1956 roku.
Egzemplarz ze zbiorów naszej biblioteki zaopatrzono w oprawę półpergaminową zdobioną papierem marmurkowym.Poniżej mapa Laponii.


Dzieło Scheffera to pierwszy całościowy opis Laponii. Opisał on wierzenia i zwyczaje Lapończyków, ich stroje, rzemiosło, a także naturalne środowisko, w jakim żyli. Swą wiedzę autor czerpał z relacji duchownych, zamieszkujących tamte tereny.
Poniżej ilustracje przedstawiające obrzędy religijne Lapończyków.A tu rytualne bębny...... i używający ich szaman.


Poniżej lavvu, lapoński namiot.

Poniżej wytwory rzemiosła i stroje Lapończyków. Zwróćcie uwagę na ciekawy sposób noszenia niemowląt.A tu popularny środek transportu - renifer.
Dorośli pieszo, a dzieciątko na reniferze :)


Bibliografia:
http://www.ub.uit.no/northernlights/eng/schefferus.htm

1 komentarz :

  1. Bardzo ciekawy post o bardzo ciekawej książce :-)

    OdpowiedzUsuń