czwartek, 12 czerwca 2014

Projekt

Konserwacja pojedynczych książek to tylko jeden z elementów naszej pracy. Staramy się myśleć o księgozbiorze całościowo i zapewnić mu jak najlepsze warunki. Przy zabytkowym księgozbiorze liczącym ponad 57 tys. woluminów i trzech konserwatorach w pracowni nie jesteśmy w stanie pomóc każdej książce wymagającej naszej ingerencji. Dlatego realizujemy projekty mające na celu konserwację zachowawczą księgozbioru. W ramach projektów księgozbiór zostaje sukcesywnie poddawany oczyszczaniu, a książki wymagające drobnych napraw są na bieżąco reperowane. Zabiegi te wiążą się z przeprowadzką księgozbioru do nowych, klimatyzowanych magazynów. Dotychczas udało nam się zabezpieczyć w ten sposób druki z XV-XVII wieku, a także część druków z XVIII wieku. W tym roku rozpoczynamy realizację dwuletniego projektu w ramach którego zamierzamy zakończyć prace nad drukami wydanymi do 1800 r. W projekcie oprócz konserwatorów pracujących w naszej Bibliotece zaangażowani będą również konserwatorzy i studenci konserwacji, a także studenci-praktykanci.W tym roku pracom konserwatorskim poddane zostanie 2540 woluminów. Oprawy książek są bardzo różnorodne - od zdobionych opraw skórzanych poprzez popularne w XVIII wieku oprawy półskórkowe, a także papierowe oprawy wydawnicze. Pojawiają się również oprawy pergaminowe i półpergaminowe.
Poniżej przykłady książek w oprawach papierowych i pergaminowych.Przed konserwacją książki wyglądają tak:Na zdjęciu poniżej zniszczenia mechaniczne książek. Książka po prawej została trafiona odłamkiem kuli. Z otworu w kartach wysypują się fragmenty drewnianej półki bibliotecznej (książka ma okładziny tekturowe, więc drzazgi nie pochodzą z okładki).


O burzliwej historii księgozbioru i przyczynach zniszczeń można przeczytać tutaj:
http://pracownia-konserwacji.blogspot.com/2013/09/ksiazki-z-historia.html


Zanim jednak książki zostaną poddane oczyszczaniu są dokładnie dokumentowane. W specjalnie zaprojektowanej bazie danych opisujemy dane bibliograficzne, technikę wykonania oraz stan zachowania.


Następnie wykonujemy dokumentację fotograficzną każdej książki.


Opisane i sfotografowane książki poddawane są zabiegom konserwatorskim. Na zdjęciach poniżej studentki-praktykantki podczas pracy. Informacje o zakresie prac oraz zastosowanych materiałach konserwatorskich odnotowywane są na specjalnych kartach.


Dane o konserwacji są następnie wpisywane do bazy danych.

O postępach w pracach nad projektem będziemy informować na bieżąco. O naszych poprzednich projektach można poczytać w zakładce Projekty.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz