czwartek, 29 stycznia 2015

Półmetek

Pierwszy etap realizacji projektu mamy już za sobą. Za nami wiele godzin pracy, której efekty przedstawiamy poniżej. W 2014 roku konserwacji poddanych zostało 2540 woluminów książek z XVIII wieku. Oprócz pracowników Biblioteki Elbląskiej prace konserwatorskie wykonywały również konserwatorki i studentki konserwacji zatrudnione specjalnie do realizacji tego zadania.
Wszystkie książki zostały oczyszczone z powierzchniowych zabrudzeń. Oczyszczałyśmy oprawy, wyklejki, krawędzie bloku, najbardziej zabrudzone początkowe i końcowe karty, a w przypadku książek pokrytych w całości pyłem ceglanym - czyściłyśmy cały blok karta po karcie.

         Książki wymagające niewielkiej ingerencji konserwatorskiej były naprawiane (m.in. wklejałyśmy łatki, podklejałyśmy przedarcia, usuwałyśmy deformacje).

 Książki o dużym stopniu zniszczenia zostały jedynie wstępnie oczyszczone i zabezpieczone w pudłach ochronnych. Książki te, wymagające dużej ingerencji, czekać będą na pełną konserwację. Dzięki temu, że odnotowujemy stan zachowania wszystkich woluminów w bazie danych, łatwo będzie później wytypować te egzemplarze, które wymagają najpilniejszej konserwacji, i to one w pierwszej kolejności trafią znów do naszej pracowni.


Najbardziej zniszczone woluminy przed zapakowaniem do pudła otrzymywały dodatkową obwolutę ochronną.


Projekt "Konserwacja zachowawcza zbioru starych druków z XVIII wieku - kontynuacja" dofinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Miasta Elbląg.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz