piątek, 28 lipca 2017

Książka z wiązaniami

Podczas przeglądu księgozbioru zwróciła moją uwagę bardzo zniszczona książka w oprawie zamykanej zielonymi wiązaniami. Książka ta, wraz ze stojącymi obok woluminami, uległa zalaniu. Na okładce widać było fragmenty sąsiednich tomów, które poprzyklejały się do niej wysychając. Zalanie  miało miejsce najprawdopodobniej w okresie powojennym, kiedy uszkodzony był budynek biblioteki.Książka ta jest szczególnie cenna ponieważ należała do księgozbioru Tomasza Rotusa, rektora elbląskiego gimnazjum. Księgozbiór, zakupiony przez radę miejską po jego śmierci, stał się zalążkiem biblioteki gimnazjalnej. Jest to druk Joachima Cureusa Exegesis perspicua & ferme integra controuersiæ de Sacra Coena, wydany w Genewie w 1574 r.
Oprócz superekslibrisu literowego właściciela książka zawiera jego rękopis na ostatnich kartach, a także dopiski na marginesach tekstu.


Złocone tłoczenie na okładzinie.


Podczas konserwacji zachowawczej, której poddany został cały księgozbiór, oprawa została wstępnie oczyszczona, jednakże stan książki wymagał podjęcia dalszych działań. Poniżej wygląd książki po konserwacji zachowawczej.Jak to zwykle bywa w takich przypadkach zalaniu towarzyszył rozwój mikroorganizmów degradujących papier.  Wyklejki i karty ochronne w wielu miejscach były posklejane. Papier był bardzo osłabiony.Pod wpływem wilgoci okładziny uległy deformacjom. Pokrywająca grzbiet skóra pękła wzdłuż przegubów oprawy i uległa zagubieniu.


Uszkodzeniom uległy również wiązania. Nitki były splątane i popękane. Na jednym z wiązań widoczne były ślady wylinki owadów.
Poniżej kilka zdjęć dokumentujących przebieg prac.

Demontaż wyklejek.


Nawilżanie okładziny w komorze.

Naprawa wiązań.
Po konserwacji książka wygląda tak:

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz