czwartek, 14 grudnia 2017

Konserwacja mocno uszkodzonej oprawy pergaminowej

Konserwacja książek w oprawach pergaminowych jest jednym z trudniejszych zadań z jakimi mierzy się konserwator w trakcie swojej pracy, zarówno ze względu na charakter samego materiału jak i obecność warstw barwnych czy rękopiśmiennych jakie niekiedy się na nich znajdują. Nadrzędną funkcją oprawy jest ochrona bloku, dlatego książka z uszkodzoną oprawą lub jej pozbawiona jest bardziej narażona na zniszczenia. Najprostszym sposobem zabezpieczenia uszkodzonego woluminu jest umieszczenie go w pudle ochronnym wykonanym z materiałów przyjaznych zabytkom. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość zabezpieczenia dużej ilości woluminów, dzięki czemu mogą one bezpiecznie oczekiwać na konserwację-restaurację.
W ostatnim czasie w naszej pracowni konserwacji-restauracji doczekał się XVII-wieczny druk z mocno uszkodzoną pergaminową oprawą. Zapraszam do prześledzenia etapów pracy.

Johann Peter von Ludewig,  Reliquiae Manuscriptorum Omnis Aevi Diplomatum Ac Monumentorum, Ineditorum Adhuc, [Francofurti et Lipsiae] 1727, sygn. 92767/8
Druk po konserwacji.  

Na zdjęciach poniżej można zauważyć, że oprawa pergaminowa poza intensywnym zabrudzeniem miała uszkodzoną przednią okładkę. Nie zachowała się ani tekturowa okładzina, ani wyklejka. Pozostał jedynie fragment pergaminowego obleczenia z wyklejającym go od spodu papierem.

 

W pracach konserwatorskich i restauratorskich przy tej książce skupiłam się na zrekonstruowaniu przedniej okładziny, uzupełnieniu brakujących fragmentów obleczenia i połączeniu tych elementów z blokiem książki. Prace wykonywałam "na bloku", czyli bez demontażu poszczególnych elementów książki.

Pergamin po uzupełnieniu brakującego fragmentu.

Pergaminowe obleczenie (po lewej) i papier "podkładowy"(po prawej) po uzupełnieniu ubytków.

Druk otrzymał nową wyklejkę i scezurę (po prawej).

Druk w trakcie konserwacji. Widoczne uzupełnienienia wykonane z nowego pergaminu oraz okładzina obłożona papierem.

Druk w trakcie konserwacji. Widoczna nowa okładzina (po lewej).


Inne posty dotykające problemu konserwacji pergaminowych opraw:

Zmagania z oprawą, czyli o ostatnim etapie konserwacji destrukta

Próba cierpliwości, czyli kolejny destrukt w pracowni

Konserwacja oprawy kopertowej


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz