czwartek, 12 lutego 2015

Walentynki - (nie)sprawdzone pomysły

Myśląc o walentynkach pierwszymi nasuwającymi się skojarzeniami są czerwone róże, kolacja przy świecach, czekoladki, amorki oraz niewątpliwie motyw serca, który jest powszechnie wykorzystywany do tworzenia całej masy pospolitych prezencików walentynkowych.
Symbol serca w większości kultur wyrażał miłość, szlachetne uczucia, radość, ale i smutek. W wielu religiach serce było odpowiednikiem odwagi moralnej, źródłem oświecenia duchowego, prawdy i inteligencji.
Przekopałyśmy swoje archiwum w poszukiwaniu serc i udało nam się odnaleźć kilka interesujących zdobień w postaci tłoczeń na skórze, cyzelowanych złoconych krawędzi czy ozdobnego zapięcia książki.


Mosiężne zapięcie w XVIII-wiecznej książce. 


Tłoczenie z motywem serca na XV-wiecznej oprawie inkunabułu.


Cyzelowana, złocona krawędź książki z 1587 roku.

Cyzelowana, złocona krawędź książki z 1577 roku.


 
Niezwykle oryginalny ekslibris właściciela bądź właścicielki książki. 
Klocek zawierający trzy druki z lat 1730-1782 [sygn. Pol.8.II.7-9]Obchodzić czy nie obchodzić? A jeśli tak to co robić w ten wyjątkowy dzień. Można pójść na romantyczną kolację lub na film (choć repertuar tego dnia w wielu kinach jest dość ograniczony, a w niektórych przypadkach zawężony do jednego (!) wątpliwej wartości filmu). Banalne? Aby zachęcić do działania i nieszablonowego myślenia przedstawiamy garść inspiracji do swobodnego wykorzystania :)

Otwierając grafikę w nowej karcie można ją powiększyć.

1. Lot balonem.......Love is in the air..........


Ryciny pochodzą z książki: Faujas de Saint-Fond  Barthélemy Beschreibung der Versuche mit den aerostatischen Maschinen der Herren von Montgolfier : nebst verschiedenen zu dieser Materie gehörigen Abhandlungen, Leipzig, 1784 r., bey Weidmanns Erben und Reich, [sygn. 94247]


2. Malownicza podróż do miasta zakochanych - Wenecji.......kochanków nie powinna odstraszyć nawiedzająca miasto w tym sezonie aqua alta.Ryciny pochodzą z książki: Maier  Johann Christoph, Beschreibung von Venedig, Leipzig, 1795, bei Johann Ambrosius Barth, [sygn. 92797/1]


3. Wyjście do teatru lub na zabawę taneczną.

Po lewej: Metastasio Pietro, Opere drammatiche, Napoli 1765, [sygn. 92558/2]
Po prawej: Goldoni Carlo, Delle commedie, Venezia 1761, [sygn. 96547]


4. Para marzycieli może po prostu popatrzeć w niebo w poszukiwaniu komety ze złotym warkoczem ...a jeśli się nie pojawi to chociaż pokontemplować księżyc.

Merian Matthaeus (starszy), Theatri Europaei (...), 1691, Franckfurt am Mayn [sygn. Pol.7.III.244/12]

Riccioli Giovanni Battista, Almagestum novum astronomiam..., 1652 Bononiae, [sygn. Ob.7. IV.236/1]


5. Na koniec propozycja dla mniej aktywnych - kąpiel, szybsza do zaaranżowania lecz z pewnością nie mniej atrakcyjna. Różne warianty do wyboru: we dwoje, w większym towarzystwie lub tylko we własnym. Kąpiel w szampanie? Czemu nie :)

Hyginus Gaius Iulius, Hyginii, historiographi verissimi simul et philosophi profundissimi, Aureum opus historiasque ad amussim pertractans, una pariter cum multis astronomice rationis ambagibus et signis poetarum locis prope infinitis exacte callendis non mediocriter conducturis, in lucem editum habes, candidissime lector, quod pauxilla tibi pecunia comparari poterit, 1514 Parisiis, [sygn. Pol.6.II.1538]

Schauplatz der Künste und Handwerke, oder vollständige Beschreibung derselben, 1768 Leipzig und Königsberg, [sygn. 93787/8]
Zastanawiałyśmy się na napisaniem równocześnie posta anty-walentynkowego, ale to może za rok. Miłej soboty :):):)

1 komentarz :

  1. Świetne propozycje - zarówno na Walentynki, jak i Dzień Singla (15 lutego), więc w zasadzie dwa w jednym - post walentynkowy i anty-walentynkowy :-)

    OdpowiedzUsuń