czwartek, 16 stycznia 2014

Herby Elbląga

Przeglądając stare druki natrafiamy na różnorodne przedstawienia herbu Elbląga. Pojawiają się one zarówno na kartach lokalnych wydawnictw, jak i na elbląskich oprawach książkowych. Poniżej kilka przykładów herbów wyszukanych na kartach lokalnych druków.
A tu herb z grafiki, o której pisałyśmy ostatnio.


Jeżeli dobrze się przyjrzymy, herby Elbląga znaleźć można również w innych miejscach na starodrukach. Herbami ozdobiono na przykład krawędzie książek podarowanych bibliotece gimnazjalnej przez elbląski senat.

 


Herby pojawiają się również na znakach własnościowych książek należących do różnych instytucji miejskich. Poniżej herby na szyldzikach książek (szyldziki, to paski skóry przyklejane do grzbietu, na których zwykle tłoczono tytuł dzieła.)


 

A tu pieczęcie własnościowe ze zbiorów BE.

 

 


W XVIII wieku niektóre papiery pochodzące z lokalnych papierni oznaczane były filigranem z herbem Elbląga. Możemy go więc znaleźć na papierach stanowiących podłoże lokalnych druków, a także na papierach zastosowanych jako wyklejki i karty ochronne książek oprawionych w miejscowych warsztatach introligatorskich.

 

Więcej o herbie Elbląga na stronie Elbląskiego Wortalu Historycznego:
http://historia.bibliotekaelblaska.pl/artykul/4757

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz