piątek, 28 lutego 2014

Tydzień z pudełkami

W celu zapewnienia jak najlepszej ochrony starym książkom wykonujemy dla nich indywidualne opakowania ochronne. Druki od XV do XVII oraz część XVIII-wiecznych przechowywane są w prostych obwolutach lub pudełkach. Książki, które zostały poddane pełnej konserwacji, a także najcenniejsze druki lub rękopisy znajdujące się w zbiorach BE otrzymują specjalnie dla nich zaprojektowane i wykonane pudełka. Opakowania wykonujemy z tektur bezkwasowych, które oklejamy płótnem introligatorskim i odpowiednio dobranym kolorystycznie papierem.

Pudło na XIV-wieczny rękopis.

Pudełko wykonujemy od początku do końca ręcznie. Zaczynamy od zwymiarowania książki i zrobienia szkieletu pudełka czyli dna wraz z bokami i stopką, wieka oraz grzbietu, który wykonywany jest osobno.Następnie poszczególne elementy oklejamy płótnem i łączymy ze sobą.


Pudło na XIV-wieczny rękopis.Skoro zaplanowałyśmy tydzień pudełek postanowiłyśmy nieco uporządkować zawartość naszej szafy i wykonać pudełko na pasmanterię. Wszelkiego rodzaju drobiazgi: nici, taśmy, wstążki, igły itp. w końcu znalazły się na swoim miejscu.

Na zakończenie "pudełkowego" posta prezentujemy jeszcze kilka przykładów opakowań dla książek ze zbiorów BE.

Pudło na zbiór zabytkowych zeszytów.


 Pudło w kształcie książki z wyokrąglonym, skórzanym grzbietem, oklejone płótnem i papierem marmoryzowanym. W środku XVII-wieczne zielniki.


Pudełko dla XVII- wiecznego druku, w środku wyłożone aksamitem.


Powyżej: proste pudło dla starego druku oraz zbliżenie pudła z przegródką na łańcuch.
Poniżej: prosta obwoluta dla książki ze specjalnie zaprojektowaną stopką umożliwiającą wysuwanie książki z półki.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz