poniedziałek, 23 września 2013

Książki z historią

Okres działań wojennych w 1945 roku, a także niespokojny czas powojenny odbiły swoje piętno na elbląskim księgozbiorze. Podczas ofensywy wojsk radzieckich w 1945 roku budynek dawnej biblioteki miejskiej uległ zniszczeniu, a książki pozostawały bez odpowiedniego zabezpieczenia aż do 1947 roku, kiedy księgozbiór został wywieziony jako czasowy depozyt do Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Ślady historii widoczne są na kartach i oprawach woluminów. Wiele książek pokrytych jest pyłem ceglanym lub zabrudzonych błotem. 


Niektóre z książek wyglądają, jakby wydobyto je spod sterty gruzu. Zdarzają się również i takie, które trafione zostały odłamkiem kuli, a także takie, które padły ofiarą gryzoni.Cały księgozbiór jest sukcesywnie poddawany konserwacji zachowawczej, w ramach której książki są oczyszczane z powierzchniowych zabrudzeń i wykonywane są drobne reperacje. Po konserwacji woluminy umieszczane są w opakowaniach ochronnych i trafiają do nowych magazynów, gdzie mogą być bezpiecznie przechowywane dla kolejnych pokoleń.

Więcej o konserwacji zachowawczej zabytkowego księgozbioru w zakładce Projekty.

O losach księgozbioru w latach powojennych: Czyżak D., Zanim księgozbiór elbląski do Torunia dotarł...,  Rocznik Elbląski 18 (2002) s. 141 – 148.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz