czwartek, 19 września 2013

Wycinanka

Dziś prezentujemy jedno ze znalezisk, na jakie natrafiliśmy podczas przeglądania księgozbioru. Jest to przecudnej urody wycinanka znaleziona pomiędzy kartami jednej z Biblii.Wycinanie sylwetek postaci, roślin itp. było w XIX w niezwykle popularną rozrywką w kręgu kultury niemieckiej. Prawdziwą biegłość w tej sztuce osiągnęli m.in. Paul Konewka, Karl Fröhlich, niemiecki malarz romantyczny Philipp Otto Runge, czy siostra Artura Schopenhauera – Adele. Niewielkie nożyczki stale nosił przy sobie również Hans Chrystian Andersen, który zabawiał towarzystwo historiami o wycinanych przez siebie scenkach. Znaleziona w jednej z elbląskich Biblii wycinanka zachwyca precyzją wykonania, świadczącą o dużej biegłości autora. To, jak znalazła się w zabytkowej książce pozostaje dla nas tajemnicą.

2 komentarze :

  1. Sztuka wycinania z papieru była popularnym hobby, zwłaszcza w krajach niemieckiego obszaru językowego i szczególnie w epoce biedermeier. Mistrzynią wycinanki była Luise Duttenhofer, której prace to istne koronkowe dzieła sztuki.
    Ślady pasji ówczesnych kobiet skrywa być może niejeden wolumin ze zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej. Obrazki wycięte z papieru (choć nie tak kunsztowne w formie) znajdowały się m. in. w dzienniku nieznanej bliżej elblążanki z lat 1825-1830.
    http://www.historia.bibliotekaelblaska.pl/opis-dokumentu/1787

    OdpowiedzUsuń
  2. Niespodziewanie, u mnie w domu też się znalazła wycinanka Karla Fröhlicha😊

    OdpowiedzUsuń