wtorek, 24 września 2013

Rektor Mund i gimnastyka


Dziś prezentujemy sylwetkę człowieka niezwykle wszechstronnego, który zalety ducha łączył ze sprawnością fizyczną. Johann Georg Mund (1773-1852), torunianin z urodzenia, studiował w Halle prawo, filologię i matematykę. W latach 1807-1844 był rektorem Gimnazjum Elbląskiego, gdzie uczył gimnastyki, szermierki i muzyki. Zgromadził księgozbiór liczący 3700 tomów (ciekawe jak wielu współczesnych nauczycieli w-fu może się poszczycić podobnym ;).


Książki z prywatnej biblioteki Munda, które trafiły następnie do Biblioteki gimnazjalnej, oznaczone są pieczęcią z jego inicjałami.

Pieczęć Munda.

Być może w przyszłości uda się zrekonstruować księgozbiór rektora (Proweniencje rejestrowane są podczas przeglądania księgozbioru poprzedzającego jego konserwację zachowawczą).
Przy okazji prezentujemy książki związane tematycznie z przedmiotami nauczanymi przez Munda – traktat o gimnastyce oraz podręcznik szermierki.

Mercuriale Girolamo, De arte gymnastica libri sex, Venetiis, apud Iuntas,1573, sygn. Ob.6.III.3015.

Hans WilhelmSchoeffer, Gründtliche vn eigentliche Beschreibung der freyen Adelichen vnd Ritterlichen Fechtkunst, im einfachen Rappir, vnd im Rappir vnd Dolch, nach Italianischer Manir vnd art, Marpurgk, bey Johann Saurn, 1620, sygn. Ob.7.II.4251.

Więcej o Mundzie na stronie Elbląskiego Wortalu Historycznego:

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz