środa, 16 października 2013

Cegiełki na budowę pomnika, identyfikatory wolontariuszy oraz program uroczystości

Zgodnie z obietnicą prezentujemy dokładniej kilka znalezisk z kapsuły czasu. Wiadomo już, że w metalowej skrzynce znajdowały się dokumenty związane są z jubileuszem 700-lecia Elbląga i powstaniem pomnika upamiętniającego żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej. Niektóre dokumenty znajdują się w bardzo złym stanie i trudno nawet stwierdzić co jest w nich zawarte. Na szczęście w skrzyni znajdował się również kompletny wykaz jej zawartości, co zdecydowanie ułatwiło nam identyfikację znalezisk. Za wstępne rozpoznanie znaleziska dziękujemy naszej koleżance Joannie Szkolnickiej, która w BE zajmuje się językowym opracowaniem zbiorów zabytkowych.
Program uroczystości, które towarzyszyły położeniu kamienia węgielnego pod budowę pomnika w dniu 21 sierpnia 1937 roku o godz. 15:00.

Otwierając zdjęcie w nowej karcie można je powiększyć.

Identyfikatory czasowe wolontariuszy (na okres dwóch dni), którzy kwestowali na rzecz budowy pomnika. Na blankietach znajdują się miejsca na wpisanie imienia i nazwiska kwestującego, jego zawodu i miejsca zamieszkania oraz na podpisy prezydenta policji i nadburmistrza. 

W skrzyni umieszczono pięć cegiełek z zadeklarowaną wartością 1, 2, 5, 10 i 100 marek oraz jedną bez zadeklarowanej wartości, która nie stawiała ograniczeń dla hojności mieszkańców. Na cegiełce znajduje się objaśnienie celu budowy pomnika oraz przedstawienie Gęsiej Góry.c.d.n.

ZABRANIA SIĘ KOPIOWANIA ZDJĘĆ I WYKORZYSTYWANIA TEKSTU W JAKIEJKOLWIEK FORMIE BEZ ZGODY AUTOREK BLOGA
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz